Keplers Et Dukkehjem

Inspirert av Henrik Ibsen

Spilles Studioscenen

Vises fra 10. oktober

Priser

  • Ordinær

    300,-

  • Honnør

    240,-

  • Under 30 år/
    student

    150,-

  • Grupper
    Over 10

    270,-

BILLETTER

Should I stay or should I go?

Advarsel: Dette er ikke Et dukkehjem slik du kjenner det. Tiden har forandret seg siden Henrik Ibsen skrev Et dukkehjem i 1879, og det har vi mennesker også! I Keplers Et dukkehjem møter vi Nora og Thorvald i dag; to helt vanlige mennesker, i et helt vanlig parforhold, på en fuktig kveld i venners lag. Hva skjer når deres forutsetninger for å være sammen blir satt på prøve? Når kjærligheten møter individet, friheten møter ensomheten, og ikke minst – kvinnen møter mannen i 2026?

Hvilke utfordringer står Nora og Thorvald overfor i dag?

Trøndelag Teater varmer opp til Ibsenåret 2028 med en modernisering av Et dukkehjem. Hva kan vi lære av Nora og Thorvald fra 1879? Hvem er de i 2026? Hvordan behandler de hverandre?

Denne versjonen av Ibsens mest kjente klassiker undersøker hvor skjøre parforhold kan være. Den utfordrer også hvordan vi i dag balanserer egne ønsker og selvkontroll mot samfunnets normer og forventninger. Heier vi på kjærligheten, eller på individet? Er frihet, ensomhet og samvær utelukkende ansvar?

Kepler Teater startet som et friteater-initiativ i 2019; Underground-teater av folk i 20-åra, for folk i 20-åra. De står bak forestillinger som Tenk på barna (2022) ved Trøndelag Teater og Weltschmertz 2225 (2025) ved Studentersamfundets Interne Teater. Gruppas navn refererer til Kepler-22b, den nærmeste observerte kloden med lignende tilstander til jorda, som på mange måter representerer essensen av Kepler Teaters filosofi; drømmen om å kunne starte et annet sted med blanke ark – frigjort fra samfunnsnormer og regler. Inne i Kepler finner vi denne gang regissør Arturo Scotti, scenograf Vilde Jønland og lysdesigner Daniel Takle Piel.

PRODUKSJONSLAGET